Yaş Meyve Ve Sebze Sektörünün Alternatif Pazar Rotaları Antalya'da Çizildi

YAŞ MEYVE VE SEBZE SEKTÖRÜNÜN ALTERNATİF PAZAR ROTALARI ANTALYA'DA ÇİZİLDİ

     Yaş Meyve ve Sebze Sektöründe Alternatif Pazarlar Ortak Akıl Toplantısı, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sn. Aytaç Yenal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sn. Muharrem Selçuk, Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği ve Narenciye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ali Kavak, Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birlik Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri ile ilgili Bakanlık Temsilcilerinin yanı sıra sektörün önde gelen ihracatçılarının katılımları ile 21-24 Ocak 2016 tarihinde Antalya Rixos otelde gerçekleştirilmiştir. Pazar trendleri ve tüketici alışkanlıklarından ihracat potansiyellerine kadar uzanan ihracat deneyimlerinin paylaşıldığı sunumlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan sunumlar ve ortaya çıkacak fikirler ışığında sektörün alternatif pazarları belirlenmiş ve bu pazarlarda Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ürünlerinin etkin bir şekilde tanıtılmasına ilişkin olarak yol haritası çizilmiştir.

     Toplantı kapsamında ülkeler, ‘'AB Ülkeleri/Batı Avrupa Ülkeleri, Balkan Ülkeleri/Doğu Avrupa Ülkeleri, Ortadoğu Ülkeleri, Rusya Federasyonu, Uzakdoğu Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler'' olmak üzere 6 farklı kategoride incelenmiş olup toplantı sonunda grup toplantılarının değerlendirilmesi ve sektörün alternatif pazarlarının tespiti yapılmıştır.

     Açılış konuşmaları TİM Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Mustafa Satıcı ve Sektör Kurulu ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Sn. Ali Kavak tarafından yapılmış olup basın mensuplarının sorularına yanıt verilmiştir. Basın mensuplarının ‘'Yeni pazarları araştırma süreci ne kadar zaman alacaktır?'' sorusuna Sn. Ali kavak ‘'İçinde bulunduğumuz durum zaman alabilecek bir süreçtir. Bütün ülkelerin konu ile ilgili parametreleri dikkate alınarak strateji geliştirilmesi üzerinde durulacaktır ve bu kapsamda oluşturulacak strateji sonucunda çok etkin bir tanıtım kampanyasının başlatılması planlanmaktadır.‘' şeklinde cevaplandırmıştır.

İlgili Fotoğraflar