Orta Ve Doğu Avrupayı Yeniden Soğuk Vurdu!

Orta Ve Doğu Avrupa’yı Yeniden Soğuk Vurdu!

Salı günü hava sıcaklığı -2 ve -4 derecelere kadar düştü ve Orta ve Doğu Avrupa’yı soğuk yeniden vurdu.

Hollanda’daki çoğu üretici, meyveler soğuk havadan etkilenmesin diye gece boyunca bahçelerde sulama yaptı. Polonya ve çevresindeki ülkelerde soğuğun verdiği toplam zarar halen bilinmemekle birlikte başta elma olmak üzere meyve üretiminin düşmesi beklenmektedir. 

Polonyalı ithalatçı/ihracatçı, zararlara ilişkin bir tahminde bulunmak için henüz çok erken olduğunu, çiçeklerde meydana gelen zararın belirtilerini görmek için önümüzdeki 2-3 günü beklemek gerektiğini ancak toplam zararının ay sonunda belli olmayacağını söyledi.

Polonya’daki pek çok üretici, elmaları koruyabilmek için sulamanın yanısıra bahçelerde ateş yaktı. Üreticilerin çoğu ürünlerini korumak için yeni teknolojilerden yararlandığı için genel olarak kayıplar geçmişte olduğu kadar çok değil.

"Son derece olağandışı bir yıl. Avrupa’nın bir yerini her yıl soğuk vurur ancak genellikle Polonya’yı soğuk vurursa Hollanda, Belçika veya Almanya gibi komşu ülkelerden elma temini noktasında seçeneğimiz olurdu. Bu yılki gibi bir durumla hiç karşılaşmadım; soğuk herkesi vurdu; bu durum sezonda tedarik konusunun gündeme gelmesine sebep olacaktır” dedi. 

"Fiyatların yükseleceği beklentisiyle üreticilerin stoklarındaki elmaların satışını durdurduğu Polonya’da, tedarik sorunumuz zaten var. Endüstri için ayrılan elmaların bile pazara sürüldüğünü gördüm. Son iki hafta içerisinde elma fiyatları 10 cent artış gösterdi. Şuanda piyasa alıcılardan ziyade satıcıların” dedi.

Nisan ayının ortalarından bu yana sıcaklıklar 14 defa sıfırın altına düştü, neredeyse rekor” dedi. 


Yayımlanma tarihi: 10 Mayıs 2017
Heather Wicks
Kaynak: www.freshplaza.com