Şili: “Clemenluz” Erken Clementine Piyasasına Işık Saçıyor

Şili: "Clemenluz” Erken Clementine Piyasasına Işık Saçıyor

Şili’li Bitki Çeşitliliği(Varyete) Hakları Firması, Clemenluz ismi ile pazarlanan, "Andres1 cv” adlı erken Clementine çeşidinde hem iç piyasada hem dünya çapında oldukça ilgi çekmektedir.

Andres Yeni Çeşitler Kurumu (A.N.A.) Genel Müdürü Luis Fernandez, Freshfruitportal.com’a, bu türün 90’ların sonunda Maria Pinto’da Baldrich ailesi mülkiyetinde keşfedildiğini ve 2002’de özgün bir tür olarak resmi biçimde tanındığını belirtti.

Kendi grubunun hem ülke içi hem de ülke dışında münhasır lisansörü olan Fernandez: "Tür, Clemenule ailesinin Clementine türünün kendiliğinden mutasyonu sonucu meydana gelmiştir.” diye ekledi.

Ferguson, "Yassı şekli, düzgün kabuğu ve çekirdeksiz meyvesi olan tür, Clemenluz’un ailesi ile ortak büyüme alışkanlıklarına sahipken, ihracat için gerekli boyutlara kolaylıkla ulaşabilmektedir” dedi.

Meyvenin Clemenules ailesinden 3 hafta önce olgunlaşma özelliği olduğunu belirten Ferguson, türün iyi bir şeker ve asidite seviyesi gösterdiğini de ekledi.

Ferguson: "Anaç çeşidine göre daha alt ya da daha üst yeme kalitesine sahip değildir, türün özelliği renk alma ve sararma sürecinde türüne göre daha iyi performans göstermesidir.” diye devam etti.

Ferguson meyvenin Şili’nin merkez bölgesindeki faydasını vurguladı. Buna göre, meyvenin 3 hafta erken toplanması hasat dönemindeki yağışların etkilerinden korunmasına yardımcı oluyor.

"Tarihi önceden tahmin edebiliyor olmak daha iyi fiyat anlamına gelir” diyen Ferguson, meyvenin boyutunun da değerini etkileyebileceğini ekledi.

"Bugünkü boyutu fiyat için yeterlidir” Diyen Ferguson, türün Şili’de birkaç yıldır ekildiğini ve büyük ilgi yaratmakta olduğunu, aynı zamanda bu türü Stargrow’un temsil ettiği Güney Afrika’da da, 300 hektar dikim yapmayı planlayan 3 üretici ve satıcıya lisans verildiğini belirtti.

"Bu üretici ve satıcılar aşağı yukarı oluşturulan yüzeyin üçte birine sahiptir” diye vurguladı.

Çeşit aynı zamanda Fas’ ta da, 15 hektarlık dikilmiş ve daha da genişletilmesi planlanan bir alanda değerlendiriliyor. Tür yakın dönemde Mısır tarafından da alındı.

Avrupa açısından bakıldığında, tür kullanım hakkına sahip olan Valencia’daki Tür Gelişimi Grubu AVASA’nın dikkatini çekti ve grup bitki çeşidinin pazara girişini duyurdu.

Bu türün erken bir Clementine çeşidi olduğuna ikna olan grup türü geliştirmek zorunda olduklarını belirttiler.

Ferguson türün Arjantin, Uruguay ve Birleşik Devletler’de de çalışma aşamasında olduğunu belirtti.