Rusya Belirli Ülkeler için İthalat Kısıtlamalarını Hafifletmeyi Düşünüyor

Rusya Belirli Ülkeler için İthalat Kısıtlamalarını Hafifletmeyi Düşünüyor

Reuters’ın haberine göre, Macaristan, Yunanistan ve Kıbrıs’taki firmaların meyve ve sebzelerinin Rus Pazarına dönüşü tekrar gündemde.

Yazıya göre, Rusya 3 ülkeden 20 firma için kısıtlamaları kaldırmayı ve bu ülkelerle tekrar ticarete başlamayı düşünüyor.

Rusya Bitki Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Rosselkhoznadzor’un başkanı Sergey Dankvert denetlemelerin devam edeceğini hatta sayılarının artabileceğini söyledi, hiçbir gıda üreticisinin Rusya’ya dönüşünün otomatik ya da kolay olmayacağını da vurguladı.

Eski Sovyet ülkelerinin tüm AB ülkelerine ambargo uyguladığı geçen yılın Ağustos ayından bu yana, Yunanistan ile tarımsal ticareti öneren spekülasyonlar tırmandı.

Nisan’da, Yunan Başbakanı Alexis Tsipras Rus Başkanı Vlademir Putin ile kısıtlamaların kaldırılması olasılığını görüşmek üzere Moskova’ya gitti. Ancak sonrasında Putin, AB’ye uygulanan ambargoda hiçbir ülkeye bireysel imtiyaz tanınmayacağını açıkladı.

Macaristan, Yunanistan ve Kıbrıs AB ambargosunun parçası olmalarına rağmen, Rusya’nın Kırım ve Ukrayna’daki faaliyetlerini eleştirmekten genellikle çekiniyorlar.