İspanya Geç Mandalina Çeşitleri için Rahatsız Edici Fiyat Düşüşleri Öngörüyor

İspanya Geç Mandalina Çeşitleri için Rahatsız Edici Fiyat Düşüşleri Öngörüyor

Valencia Çiftçiler Birliği (AVA-ASAJA), geç mandalina çeşitlerinde %25 fiyat düşüşünden kaynaklı endişelerini göstermektedirler. Özellikle bölgeye has Nadarcott ve Tango gibi esasen yüksek fiyatlarla kazanç sağlayan ürünlerde durumun geçerli olduğunu belirttiler.

Grup, güncel fiyatlarda keskin bir düşüşe neden olan durumu, eğilimde rahatsız edici bir değişiklik olarak tanımladı. Görünümü açıklama ihtiyacına vurgu yapan grup, bu mahsullerde düzgün ve verimli bir yönetim gerekliliğinin de altını çizdi.

Buna rağmen, AVA-ASAJA, korunan çeşitlerin hala geleneksel mevkidaşlarına göre çekici fiyatlara sahip olduklarını belirtti.

Grup "Korunan mandalinalardan bazılarının fiyatları 0.20 Euro civarı düşerek 0.80’den 0.60 Euro’ya düştü, sezonun kalanında bir kilo için fiyatın 0.37 Euro’ya dahi düşebilir.” diye belirtti.

"On yıl önce, Nadarcott’un ve daha sonra Tango’nun ilk ekildiği yıllardan sonra, bu türler hiç bu kadar düşük fiyatlara sahip olmamıştı.” diye eklediler.

Birlik, korumalı türlerin patent altında ticari kullanımının özel bir idare ile adil fiyatları destekleyecek bir dizi koşula bağlı olduğunu belirttiler.

AVA-ASAJA, markette değeri anlaşılmış mandalina ve diğer yenilikçi ürünlerde oluşacak balonu engellemek için, görünümün hem İspanya içinde hem de tüm Akdeniz çevresinde aydınlatılması gerektiğini vurguladı.